DSC 0077Charakter naszej małej gminy i przyjęte symbole zobowiązują do kultywowania trudnej pracy rolników. W tym właśnie celu, w niedzielę 26 sierpnia 2018 r. zorganizowano Dożynki Gminne, i chociaż przygotowania z uwagi na aurę nie były łatwe, impreza zgromadziła wielu mieszkańców gminy. Rozpoczęto tradycyjnie od mszy św. w kościele parafialnym w Żelechlinku, którą odprawił miejscowy proboszcz ks. dr Marek Kania. W homilii apelował o prowadzenie ekologicznych gospodarstw rolnych, o produkowanie zdrowej polskiej żywności. W podziękowaniu za duchowe przewodnictwo ks. Proboszcz został obdarowany przez Starostów chlebem, jako wyraz wdzięczności za tegoroczne plony.

 

Po mszy św. korowód dożynkowy na czele z orkiestrą dętą udał się na scenę letnią. Barwne stroje delegacji poszczególnych miejscowości wskazywały na odświętny charakter imprezy. Rozpoczęto tradycyjnie koncertem orkiestry dętej OSP w Żelechlinku, jak zwykle doniosłym i energicznym. Później młodzież działająca przy Gminnym Domu Kultury w Żelechlinku pod przewodnictwem Dyrektora Grażyny Susik, przy wsparciu kapeli z Chociszewa, zaintonowała pieśni dożynkowe. Z powagą odśpiewano „Błogosławioną dobroć człowieka”, którą nucili wszyscy uczestnicy imprezy. Wójt Gminy Bogdan Kaczmarek, jako gospodarz naszej lokalnej społeczności, otrzymał z rąk Starostów bochen chleba, z życzeniami, aby dzielił go sprawiedliwie. Chlebem poczęstowano zgromadzoną publiczność. Starostami tegorocznych dożynek byli Irena Szymańska z Woli Naropińskiej oraz Zbigniew Saj z Karolinowa. Pani Irena wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne zajmujące się w głównej mierze hodowlą bydła mlecznego. Pan Zbyszek Saj wraz z żoną prowadzą gospodarstwo rolne zajmujące się uprawą zbóż, ziemniaków oraz hodowlą trzody chlewnej. Obydwoje Państwo świadczą swoją pracą, że zawód rolnika to codzienne obowiązki, którym niełatwo sprostać, zwłaszcza w obecnej rzeczywistości.

Wójt Bogdan Kaczmarek zaprosił wszystkich przybyłych do wspólnego świętowania i do wysłuchania przygotowanego programu. W czasie kiedy pierwsza delegacja z gminy rozpoczynała obśpiewywanie wieńca chmury unosiły się jeszcze nad sceną letnią. Rozbrzmiewająca muzyka sprawiła jednak, że już podczas występu kolejnej reprezentacji zaczęły znikać parasole, i tak zostało już do końca imprezy. Jako pierwszy wystąpił zespół z Sołectwa Chociszew, który przygotował wieniec dla Wójta Gminy. Kolejna reprezentacja KGW Sokołówka przygotowała kosz z darami dla ks. Proboszcza Marka Kani. Najliczniejsza grupa z Sołectwa Żelechlin z repertuarem wokalno – kabaretowym obdarzyła wieńcem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, a wieniec odebrał Marcin Skorupiński Dyrektor Biura Sejmiku. Czwarty wieniec z Sołectwa Czerwonka trafił do Starosty Tomaszowskiego Mirosława Kuklińskiego. Delegacja z Sołectwa Lesisko przygotowała zaś wieniec dla Skarbnik Gminy Jadwigi Kaczmarek. Delegacjom przygrywały miejscowe kapele z Czerwonki oraz Chociszewa. W czasie prezentacji korowodów można było wysłuchać zarówno podziękowania dla samorządu za dotychczasową pracę, jak i postulatów do realizacji w następnym okresie. Za przygotowanie wieńcy i ich prezentację wszystkim występującym serdecznie dziękujemy

Po przemówieniach gości przyszedł czas na wyczekiwany koncert Eleni. Znana polska artystka wprawiła w zachwyt zgromadzoną publiczność. Widzowie wspólnie z piosenkarką nucili znane melodie. Do prośby o bis nie trzeba było nikogo namawiać. Wszyscy głośno dopraszali się kolejnego występu. Wójt Bogdan Kaczmarek podziękował Eleni za przyjęcie zaproszenia do Żelechlinka, wręczając Jej bukiet czerwonych róż. Dla naszej społeczności to ogromny zaszczyt gościć artystę tej klasy.

Po występie Eleni swoje zdolności wokalne zaprezentował zespól Okaryna z Justynowa. Zespół występował gościnnie, dzięki dobrej współpracy z Gminą Andrespol. Ludowy repertuar, znane wszystkim utwory, kontynuowały atmosferę dobrej dożynkowej zabawy.

Po występach tradycyjnie przyszedł czas na biesiadowanie i zabawę taneczną. Miło, że ludzie potrafią gromadzić się wokół sołectw, czując lokalną wspólnotę.

Dziękujemy wszystkim osobom, które poprzez swoją pracę zaangażowały się w przygotowanie imprezy. Dziękujemy za pyszną grochówkę, zarówno tym którzy ją gotowali, podawali oraz dbali o żar w kuchni polowej. Dziękujemy za niezawodną obsługę grilla.

Na koniec pragniemy podziękować naszym lokalnym sponsorom, który dzięki swojej hojności pomogli nam zorganizować w tym roku dwie imprezy kulturalne: „Miodobranie” oraz „Dożynki Gminne”. To dzięki Waszej Życzliwości i zrozumieniu dla lokalnych potrzeb kulturowych możemy spotykać się przy scenie letniej i wspólnie czynić zadość tradycjom i zwyczajom.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, a są wśród nich:

 1. PPHU „ADRIAN” Barbara Zawicka, Katarzyna i Sylwester Szewczyk, Żelechlinek
 2. Zakład Przetwórstwa Mięsnego „RASKO”, Rafał Skorzycki, Józef Skorzycki, Żelechlinek
 3. Justyna i Wiktor Pecyna, Żelechlinek
 4. Gospodarstwo rolne Łukasz Walczak, Lubiska Kolonia
 5. Bogumił Koziarski, Radny Powiatu Tomaszowskiego
 6. Fundacja Rozwoju Powiatu Tomaszowskiego
 7. BUDMAT” Agnieszka i Tomasz Matysiak, Karolinów
 8. DACH –BUD s.c. Paweł, Sylwester i Tomasz Gierach, Wolica
 9. ZRB „GRAD” Władysław Grad, Lubochnia Górki
 10. „AZOR” Bracia Michalscy, Żelechlinek
 11. Firma DRIVAL Hubert Niezgoda, Żelechlinek
 12. Iwetta i Łukasz Śmiechowscy, Kopiec
 13. Instalatorstwo Sanitarne i C.O. Budowa Sieci Wod-Kan, Sławomir Poński, Brzeziny
 14. S.H.U. „ADROM” B.R.A. Borowczyk S.J., Żelechlinek
 15. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Jacek Cimanowski, Żelechlinek
 16. Apteka „Św. Antoniego” Żelechlinek
 17. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie
 18. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Tradycja, Kultura, Rozwój”
 19. Firma „ANTER” Teresa i Antoni Tołżewscy, Żelechlinek
 20. Jacek Killman, Koluszki
 21. „ZDROWIE” Świadczenia Pielęgniarskie Urszula Makowska, Żelechlinek
 22. Lucyna i Władysław Reszka, Czechowice
 23. Giermakowska – Roboty Drogowe i Brukarskie, Budowa Kortów Tenisowych, Łęgonice Małe
 24. Agnieszka i Dariusz Kaczmarek, Wola Naropińska
 25. PPHU „STANIŻ” Urszula Bator, Żelechlinek
 26. Zakład Przetwórstwa Mięsnego „TRIO” S.j., Żelechlin
 27. PIEKARNICTWO Stefania i Mirosław Kędzierscy, Żelechlinek
 28. PIEKARSTWO Anna i Piotr Rochala, Żelechlinek
 29. DORIM Dorota Dąbrowska, Paulinów
 30. Gospodarstwo Pasieczne Renata i Adam Nowiccy, Janów
 31. „Bar u Gosi” Małgorzata Cyniak, Żelechlinek
 32. PPH PAKFOL Anna i Grzegorz Pietrzyk, Wola Naropińska
 33. Sylwia i Tadeusz Rudzińscy, Łochów
 34. Krzysztof Matysiak, Lesisko
 35. Marianna i Andrzej Szewczyk, Czerwonka
 36. Ryszard Skoneczny P.H. „AGRO – TRANS, Nowe Studzianki
 37. Rejonowe Koło Pszczelarzy w Żelechlinku

 

Dożynki Gminne – Żelechlinek 2018Pokaż galerie